TİM Başkanı Gültepe’den küresel markalara çağrı

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), moda endüstrisinde sürdürülebilirlik kapasitesini yükseltmek ve sektörde farkındalığı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir İHKİB’in iştiraki olan EKOTEKS tarafından bu yıl 14’üncüsü ‘Sorumlu Üretim, Sorumlu Tüketim’ temasıyla düzenlenen Uluslararası Tekstil Sempozyumu’nda yerli ve yabancı akademisyenlerle sektörün profesyonelleri ‘sürdürülebilir üretimi’ mercek altına aldı.

Sürdürülebilirliğin sadece üretimle sınırlı kalmaması gerektiğini belirtenTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, sempozyumun açılışında gerçekleştirdiği konuşmasında tedarikçilerle markalar arasındaki iş birliklerinin de sürdürülebilir olması gerektiğine değindi.

TİM Başkanlığının yanı sıra İHKİB Başkanlığı görevini de yürüten Gültepe, Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yaklaşık üçte ikisini AB ülkelerine yaptığını belirtti. AB’nin toplam hazır giyim ithalatında Türkiye’nin payının % 8 olduğunu bildiren Gültepe, “Bu büyük pazarda ülkemiz için daha fazla potansiyel var. Bilindiği gibi AB Yeşil Mutabakat ile 2050’de karbonsuz ilk kıta olma hedefini ortaya koydu. Bu hedef hem çok maliyetli hem de çok zorlu, ama bir o kadar da fırsatları içinde barındırıyor. Doğru bir strateji uygulayabilirsek o fırsatları yakalayabiliriz” diye konuştu.

Bu dönemde tüm paydaşlar ve müşterilerin iş birliği ve dayanışmasının çok önemli olduğunu kaydeden Gültepe, “Sektörde Yeşil Mutabakat hedeflerine hazırlanma konusunda güçlü bir irade mevcut. Devletimiz imkânlar ölçüsünde bizi destekliyor. Avrupalı markalarla da sadece üretimde değil, iş birliklerinde de sürdürülebilirliği sağlayabilmeliyiz. Türkiye gerek uzun yıllara dayanan deneyimi, bilgi birikimi, hızlı ve kaliteli üretimi, coğrafi yakınlığı, uluslararası standartlara uygun sosyal sorumluluk kriterleri ile AB için en uygun tedarik merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor. Alıcılarımızın tüm bu özelliklerimizi daha fazla dikkate almaları gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Greenwashıng uygulamaları tüketicide güven duygusunu zedeliyor”

Pandemi ile birlikte sürdürülebilir ve dönüştürülebilir ürünler konusunda tüketici farkındalığının büyük ölçüde arttığını belirten Ekoteks Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Özdemir ise sempozyum’da gerçekleştirdiği konuşmasında, “Tekstil ve hazır giyimde önceliği sürdürülebilirlik uyumuna vermek zorundayız. Üretimde marka olan ülkemizde sürdürülebilirlik konusunda çok güçlü bir irade bulunuyor. Ancak bu alanda öncülük yapan bazı küresel markaların aynı duyarlılığı gösterdiğini söyleyemeyiz. Söz konusu markaların insan ve çevre sağlığına uygunsuz ürünler nedeniyle ülkelerinde soruşturmaya tabi olduklarını uluslararası yayınlardan takip ediyoruz. Adına ‘Greenwashing’ (göz boyama) denilen uygulamalar ile tüketicilerde güven duygusunun ciddi düzeyde sarsıldığını görüyoruz. Bu nedenle sürdürülebilir malzemenin izlenebilirliğinin de sağlanabilmesi hayati önem taşıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir