Saloni Mobilya, ihracatta ilk 10’da yer aldı

İhracatını 2021’de  bir önceki yıla göre % 80 oranında artıran Saloni Mobilya, Türkiye mobilya ihracatçıları içinde de ilk 10’da yer aldı. Saloni CEO’su Haluk Özbek, şirket olarak son 3 yıl içinde istihdamı 2, ihracatı ise 3,5 kat artırdıklarını belirtti.

İnegöl’de faaliyet gösteren firmalar 2021 yılında toplam, 1 milyar 389 milyon 884 bin 83 dolar ihracat yaparken, mobilya sektörü 2021 yılını 663 milyon 159 bin 284.83 dolarlık ihracatı ile tüm sektörlerin önünde tamamladı.2021’de İnegöl’ün dış ticaret rakamlarında ihracatı en fazla artıran sektör de orman ürünleri oldu. Listeye göre, Saloni Mobilya ihracatını en çok arttıran mobilya firması oldu.

2020 yılında yaklaşık 10 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Saloni Mobilya, 2021’de % 80 oranında artışla bu rakamı 18 milyon dolar seviyesine yükseltti. Saloni, bu artışla birlikte sıralamada 19’uncu sıradan 11’inci sıraya yükselmiş oldu.

“Ülkemize ve insanımıza inanıyoruz”

İhracat rakamları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Saloni CEO’su Haluk Özbek, “Şirketimiz ve markamız Saloni Mobilya olarak 72 ayrı ülkeye 18 milyon doların üzerinde ihracat yaparak İnegöl mobilyacıları içinde İnegöl 2’ncisi, tüm kategorilerde ise İnegöl 11’incisi olduk. Tüm Türkiye mobilya ihracatçıları içerisinde de ilk 10’a girdik. Son 3 yılda çalışan sayımızı 2 kat, ihracatımızı 3,5 kat artırdık. Ülkemize ve insanımıza inanarak daha çok çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Saloni, yeni tesis için 50 milyon liralık yatırım yapıyor”

Gelecek vizyonunu moda, tasarım ve verimlilik üzerine kurgulayan Saloni, bant sisteminde butik üretim gerçekleştirdiği yeni tesisini bu yılın başında hizmete almıştı. İnegöl Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 40 bin metrekare arazi üzerinde 24 bin metrekare kapalı alana sahip tesisin sadece altyapısı için yapılan yatırım yılsonuna kadar 50 milyon lirayı bulacak. Yumuşak grup üretiminin olduğu yeni tesislerinde 490 oturum/gün kapasitesinin yıl içinde 750’ye çıkarılması hedefleniyor.

Saloni Mobilya’nın ana pazarları içinde Avrupa ve Amerika gibi ekonomileri oturmuş, yüksek gelir grubuna sahip, ürün kalitesi ve reçetesine önem veren ülkeler bulunuyor.

“40 ülke ve 210 noktada markalı satış gerçekleştiriyor”

Mobilya sektöründe yumuşak grupta kilogram başına ihracatın 4 dolar civarında olduğunu belirten Saloni CEO’su Haluk Özbek, marka olarak bu rakamı 7 dolara yükselttiklerini kaydetti.

‘Global bir marka olma’ yolunda ilk adımı Almanya Mannheim’da kurdukları ihracat merkeziyle attıklarını hatırlatan Özbek, dünya genelinde 210 noktada yer aldıklarını ve 40 ülkede tabelalı satış yaptıklarını ve ‘marka’ ihraç eden bir firmaya dönüştüklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir