‘Mavi Yalnızlık’ ile otizme ses olacak

Kütahya Porselen, gerçekleştirdiği lansman toplantısı ile otizme yönelik farkındalık yaratmak üzere ürettiği ‘Mavi Yalnızlık’ isimli fincan serisini tanıttı.

Projenin destekçileri arasında yer alan ve lansmanın gerçekleştirildiği Swissotel The Bosphorus’ta düzenlenen etkinlikte, gelirleri Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı’na (TODEV) bağışlanacağı açıklanan Galata Kulesi temalı fincan serisinin tanıtımını, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, TODEV Başkanı Arzu Gökçe ve Ressam İsmail Acar birlikte yaptılar.

Sema Güral Sürmeli, insanların çoğunun otistik kişileri televizyonlardan, gazetelerden takip ettiğini kaydederek “Kendi evimizde yoklarsa farklarına varamıyoruz. 2 sene önce Kütahya’da özel eğitime tabi çocuklar için bir araya gelmiştik. Çocuklara ‘Ne hayal ediyorsanız onu çizin, biz de gerçekleştirelim’ dedik. Bir yavrumuzun ne çizdiğini anlayamadık. Sorduğumuzda, ‘Mutluluk’ dedi. Meğer mutlu olmak istiyormuş. Bizler hassasiyet göstermediğimizde onların sosyal yaşamları neredeyse yok denecek kadar az diyen” Güral, “Otistik çocuklarımıza ne kadar kol kanat gerersek onlara o kadar yardımcı olacağız. Onlar da kendilerini özgür, mutlu ve huzurlu hissedecekler” şeklinde konuştu.

Fincan serisi için seçilen Galata Kulesi temasının yalnızlık ile birlikte gücü de temsil ettiğini belirten Ressam İsmail Acar, “Aslında yalnızlık güçtür” diyerek “Galata da yalnızlığıyla gücü ve devamlılığı simgeleyen sembol bir yapı. ‘Mavi Yalnızlık’ hem herkesin masasına hatta bazı müzelere gidebilecek hem de vakfa fayda sağlayacak bir eser. Herkesin evinde yer almasını dilerim” dedi.

“1,5 milyon otizmlinin % 90’ı evde hapis”

Türkiye’nin ilk otizm vakfı olarak bu yıl 25’inci yıllarına girdiklerini kaydeden TODEV Başkanı Arzu Gökçe, 16 yaşındaki kızından dolayı 14 yıldır otizmle birlikte yaşadıklarını dile getirerek “Düzelecek bir durum sanıyorduk, yalnızlık olduğunu anladık. Galata bizi çok iyi anlatıyor. Depremlere, kalabalığa, kirliliğe rağmen ayakta kalabilmiş bir yapı. Ülkemizdeki 1,5 milyon otizmlinin yüzde 90’ı evde hapis. Artık fark edilmenin ötesine geçmeyi, ‘Mavi Yalnızlık’ serisinin sesimize ses olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir