KOBİ’ler, e-dönüşüm süreçlerini tamamlamaya daha istekli

Verginin dijital dönüşümü ile gelen karmaşıklıkları çözüme kavuşturma amacıyla kurulup, 70’i aşkın ülkede 16 binden fazla kurumsal müşteriye vergi uyumluluğu ve vergi yazılımları konusunda hizmet veren Sovos Türkiye Genel Müdürü Elçim Direk, KOBİ’lerin e-dönüşüme daha fazla gönüllü olduğunu belirtti.

E-fatura uygulamasının kapsamının ilk tanıtılmış olduğu 2012 yılı itibarıyla, e-belgeler ve kapsamlarının kademeli olarak arttırıldığını belirten Sovos Türkiye Genel Müdürü Elçim Sirek, Türkiye’de mevcutta 11 tane düzenlenmiş elektronik belge bulunduğunu belirtti. Bu belgeler arasında en yoğun kullanılanlar ise e-fatura, e-arşiv fatura ve e-defter uygulamaları olarak öne çıkıyor.

“80 bin müşterinin sistemde datası bulunuyor”

Sirek, e-dönüşüm pazarının % 75’inden fazlasını Küçük Orta Ölçekli İşletmeler yani KOBİ’lerin oluşturduğunu kaydederek “Genel anlamda, Türkiye’deki e-fatura ve e-arşiv fatura kullanıcılarının yaklaşık % 50’sinin gönüllülük esası ile e-faturaya geçtiğini gözlemliyoruz. Son tebliğ ile Temmuz’da 150 bin yeni mükellefin sisteme girmiş olması gerekiyor ancak yaklaşık 80 bininin halihazırda sistemde datası bulunuyor. Bu da bize aslında gönüllü geçişin geldiği noktayı gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“e-arşiv faturalar zorlukları azımsanmayacak ölçüde azaltıyor “

KOBİ’leri cezbeden ve zorunlu mükellef olmasalar da ‘e-belgelerin avantajından faydalanmak’ istemelerini sağlayan pek çok neden olduğunu dile getiren Sirek, “E-dönüşüm her şeyden önce firmalara zaman, maliyet ve iş gücünde verimlilik imkânı sunuyor. Fiziki süreçlerin karmaşıklığı ve maliyetleriyle uğraşmadan iş akışını devam ettirebilmek, tahsilatların takibi ve kontrolünü hızlandırabilmek firmalar için çok değerli. Son tüketiciye kesilen faturaların oluşturulması, arşivlenmesi maliyetli ve zor. Bu faturaların minimum 10 yıl saklanması gerekiyor. Elektronik ortamda saklanan ve istenildiğinde kolaylıkla ulaşılabilen e-arşiv faturalar bu zorlukları azımsanmayacak ölçüde azaltıyor. Veriler her zaman denetime hazır, erişilebilir ve güvende kalıyor. Muhasebe süreçleri hızlanıyor, raporlama işleri kolaylaşıyor, operasyonel yük hafifliyor. Tüm süreçleri uçtan uca güvenli bir şekilde yönetebilmek firmaların operasyonel verimliliğini ciddi oranda artırıyor. Tüm bunlarla birlikte kâğıt tüketiminin azalıyor olması ise sadece firmaların maliyetleri değil doğamız ve çevremiz için de çok önemli” değerlendirmelerinde bulundu.

“Dijitalleşemeyen, bir süre sonra işlerini yapamaz hale gelecek”

Pandemiyle birlikte dijitalleşmenin kaçınılmaz hale geldiğini belirten Sirek, dijitalleşemeyenin bir süre sonra işlerini yapamaz hale geleceğini kaydederek “Hem gönüllü geçiş yapacaklara hem de Vergi Usul Kanunu’nun Genel Tebliği’nde yapılan yeni düzenlemeler sonucunda 1 Temmuz itibarıyla e-fatura, e-arşiv ve e-irsaliye’ye geçiş yapması gereken mükelleflere tavsiyem, e-dönüşüm sürecinde yol arkadaşlarını iyi seçmeleri yönünde. Şirketler, e-dönüşüm için uzman bir servis sağlayıcısı tercih ettiklerinde, sürekli değişen regülasyonlardan endişe etmeden gönül rahatlığıyla odaklanmaları gereken asıl işleriyle ilgilenebiliyorlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir