Kendisi için bestelenen eseri ilk kez ülkesinde seslendirecek

16 yaşındayken Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasının sezon açılış konserinde çalmak üzere davet edilen genç piyanist Can Çakmur, 25 yıllık ömrüne birçok ödül ve uluslararası konser sığdırdı.

17 Mayıs Salı günü Ankara TED Yerleşkesi’nde

Uluslararası İskoç Piyano Yarışması’nda ve Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’ndan birincilik ödülünü elde eden, Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde ‘Yılın Genç Sanatçısı’ ödülüne layık görülen başarılı piyanist Can Çakmur için, Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde doçent olan Wolfram Wagner bir eser besteledi.

Genç piyanist ise ‘Evocation (Çağrışım)’ adlı eserin ilk seslendirilişini Türkiye’de yapmak istedi. Çakmur, bu eseri 17 Mayıs Salı günü Ankara TED Yerleşkesi’ndeki Ata Sahne’de izleyicilerin beğenisine sunacak. Konserde Wagner’in karantina döneminde bestelediği Evocation isimli eserinin dünya prömiyeri de yapılmış olacak.

Ünlü ressamların tabloları eşliğinde düzenlenecek olan ‘anlatımlı konserde’ sanatçının repertuvarında, Johannes Brahms, Arnold Schoenberg ve Franz Liszt’in eserleri de yer alacak.

” Fazıl Say, Kara Toprak yorumunu çok beğendi”

Konserin organizasyonunu gerçekleştiren Özgür Arda, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ODTÜ Koleji mezunu olan Çakmur’un, piyanoya olan tutkusunun küçük yaşlarda başladığını ve okuldan arta kalan tüm zamanlarını piyano çalarak geçirdiğini belirtti.

Çok genç yaşta, uluslararası yarışmalarda birincilik ödülleri kazanan Çakmur’un, Avrupa’da çok iyi tanındığını ve hemen hemen her ay müzik dergilerinde yer aldığını belirten Arda, genç piyanistin eğitim hayatını Almanya’da burslu olarak sürdürdüğünü aktardı.

Arda, Can Çakmur’un birçok ulusal ve uluslararası festivalde sahneye çıktığını  kaydederek “Fazıl Say’ın Kara Toprak eserine ilişkin yorumu, Say tarafından çok beğenildi. Fazıl Say, Çakmur hakkında yaptığı değerlendirmeyi sosyal medyadan da paylaştı” ifadelerini kullandı.

Can Çakmur ile birlikte bir konser serisi başlatmayı planladığını aktaran Arda, “Daha çok yurt dışında yaşayan, Ankara’ya daha az gelme fırsatı olan ama alanında büyük fark yaratmış, etkisi büyük olan sanatçıları başkente getirmek istiyorum” diye konuştu.

  1. yüzyıldan günümüze sanatın geçirdiği değişimi anlatacak

Genç piyanist Can Çakmur, Kovid-19 salgını öncesi ODTÜ Teknokent’te yer alan CoZone’da müziğin anlamına dair bir sunum yaptığını hatırlattı.

Salgın esnasında bu sunumu, bir dinleti ve önemli ressamların tabloları eşliğinde anlatımlı konser formatına dönüştürdüğünü kaydeden Çakmur, “Konserde 19. yüzyıldan günümüze sanatın geçirdiği değişim ve hayatımıza dokunduğu noktaları irdeleyeceğim, müzikal dilinin imgelemini müzik dışı çağrışımlar ile kuvvetlendirmeye çalışacağım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir