‘En zengin’ 10 Türk belli oldu

ABD merkezli Forbes dergisi, 2022 yılı dünyanın en zenginleri listesini yayımladı. Dünya zenginlerinin zirvesinde 219 milyar dolarlık serveti ile Tesla’nın kurucusu Elon Musk yer alıyor.

2021 yılı listesinde ilk sırada yer alan Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, bu yıl 171 milyar dolarlık servetiyle ikinci sıraya geriledi. Forbes dergisine göre, Türkiye’de ise dolar milyarderi sayısı 27’den 24’e geriledi. En zengin Türk iş adamları listesinin başında ise Murat Ülker yer alıyor.

Savaş ortamı, Covid-19 pandemi süreci ve piyasalarda yaşanan durgunluk bu yıl dünya milyarderlerini vurdu. Forbes’un 36. yıllık ‘gezegenin en zengin insanları’ sıralamasında yer alan kişi sayısı 87 kişi azalarak 2 bin 668 kişi olarak gerçekleşti. Bu kişilerin toplam serveti ise 400 milyar dolar azalarak 12.7 trilyon dolar oldu.

Türkiye’de ise Murat Ülker, 4.7 milyar dolarlık servetiyle Forbes Dergisi en zenginlae listesinden ilk sırada yer aldı. Önceki listede serveti 6.3 milyar dolar Ülker, dünya sıralamasında 421’inci sıradan 601’inci sıraya geriledi.

Türkiye’nin en zenginlerinden listede ikinci sırada  yer alan isim ise 2,4 milyar dolarlık servetiyle Ferit Şahenk oldu. 2021 yılında 3 milyar dolarlık servete sahip olan Şahenk, 2022 listesinde 1292’nci sırada yer aldı.

Forbes dergisinin en zenginler listesinde yer alan en zengin 10 Türk ve servetleri ise şöyle:

Araştırmada öne çıkan veriler

* Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından 34 Rus milyarder, milyarderlik unvanını kaybetti.

* Milyarderlerin % 71’i kendi emeğiyle (bir şirket kurarak veya bir şirkete ortak olarak) milyarder oldu.

* Dünyanın en genç milyarderi 19 yaşındaki Kevin David Lehmann oldu.

* En fazla milyardere sahip ülke 735 milyarder ile ABD oldu

* Dünya çapında sadece 327 kadın milyarder bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir