Borusan Grubu Ebeveyn Rehberi hazırlandı

Borusan Eşittir çatısı altında özenle sürdürülen toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı faaliyetlerde, çalışan anne-babaların da özel bir yeri bulunuyor. Özellikle bebek ve çocuk bakımlarında, anne-baba rolünün yüksek değer taşıdığına ve her iki ebeveynin de eşit sorumluluk taşıdığına inanan Borusan Grubun bu kapsamda hazırladığı Borusan Grubu Ebeveyn Rehberi; yeni anne-baba olacaklar ve çalışan anne-babaları için bir kılavuz niteliğinde yol gösteriyor.

Sürdürülebilirlik odak noktaları olan iklim, insan ve inovasyon başlıklarından insan odağında toplumsal cinsiyet eşitliği özelinde pek çok uygulamayı hayata geçiren Borusan, Borusan Grubu Ebeveyn Rehberi’ni hazırladı.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda 10 yıldır çalışmalar yürüten Borusan,  özellikle bebek ve çocuk bakımlarında, anne-baba rolünün yüksek değer taşıdığına ve her iki ebeveynin de eşit sorumluluk taşıdığına inanıyor.

Borusanlıların annelik-babalık dönemlerindeki çalışma hayatları hakkında en doğru bilgiye ulaşmasını sağlayan ebeveyn rehberinde yasal doğum izni, süt izni, ücretsiz izin, günlük ve kısmi çalışma süreleri, iş görememezlik ödeneği, doğum yardımı, süt/emzirme ödeneği ve kısmi çalışma ödeneği gibi yasal prosedürlere detaylarıyla yer veriliyor.

Anne-babaların çalışma hayatlarını bilinçli bir şekilde çalışma idame ettirmelerini amaçlayan Borusan’ın ebeveyn rehberinde Borusanlılara sunulan ayrıcalıklara da yer verildi. Borusan tarafından sağlanan yan haklar arasında yer alan doğum yardımı, özel sağlık sigortası ve kreş yardımı gibi konularda alınacak desteklerin detayları, ebeveyn rehberi kapsamında aktarılıyor.

Yine rehberde Borusanlılara sunulan ebeveynlik ve ilk yardımı kapsayan konulardaki eğitimlerle birlikte psikolojik destek, diyetisyen, egzersiz çalışmaları, uygun çalışma ortamı gibi farklı başlıklardaki destek mekanizmalarına da değiniliyor.

Hedef daha mutlu ve keyifli bir çalışma ortamı

Borusan Grubu Ebeveyn Rehberi’nde, anne-babaların detaylarını merak edebileceği ‘sıkça sorulan sorular’ bölümü de bulunuyor. Bu kapsamda geçici iş göremezlik, analık hali, süt izni dilekçe örneği ve ödenekler gibi konulardaki yol gösterici bilgiler, Borusanlıların bu dönemlerindeki çalışma hayatlarını en doğru şekilde yönetebilmelerine olanak tanıyor.  

Borusan olarak toplumsal cinsiyet odaklı sosyal faaliyetlerini, kurum kültürüyle bütünlük sağlayarak çalışanlarına yönelik iyileştirme ve geliştirmelerle desteklediklerini belirten Borusan Holding İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, “Bu doğrultuda Borusanlı anne-baba adayları ve çalışan ebeveynlere yönelik hazırladığımız Grup Ebeveyn Rehberi ile çalışanlarımızın yüksek farkındalıklı olmalarına katkı sağlarken daha mutlu ve keyifli bir çalışma ortamının oluşmasına yönelik desteğimizi sürdürüyoruz. Rehberimizin tüm Borusanlı anne-babalara ve anne-baba adaylarına faydalı olmasını diliyoruz” diye konuştu.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir