Borusan, 12 milyar TL’lik yatırım yapacak

Borusan Holding, 2020 yılında 26 milyar TL olarak gerçekleşen net konsolide cirosunu 2021 faaliyet döneminde 47 milyar TL’ye yükseltti. Borusan Grubu, dijitalleşmeye 2019-2021 döneminde 790 milyon TL’lik yatırım yaparken, önümüzdeki 3 yıl içinde bu miktarı ikiye katlamayı hedefliyor.

200 yıllık şirket olma hedefiyle açıkladığı yeni yol haritasında geleceğin ekonomilerine açılan bir strateji benimseyen Borusan Grubu, “temel”, “yakın” ve “yeni” alanlarda büyümeyi hedeflerken kurumsal girişim sermayesi ile start-up’lara yatırım yapmayı odağına alıyor.

Borusan Holding Grup CEO’su Erkan Kafadar, pandemi gibi zorlu ve belirsizliklerle dolu bir dönemi başarıyla geçirdikten sonra yüksek performans sergilediklerini kaydederek “2021 yılı hem finansal açıdan güçlü başarıların yaşandığı, hem de 200 yıllık şirket olma hedefiyle yeni bir yol haritası belirlediğimiz önemli bir yıl oldu” diye konuştu.

Bu hedefe doğru ilerlerken günümüzü yakalamakla kalmayıp geleceğin iş modellerini, yeteneklerini ve çalışma şekillerini öngörmeyi ve hayata geçirmeyi planladıklarını belirten Kafadar, “Hedeflerimize ulaşabilmek için kendimize detaylı bir yol haritası çizdik. Geleceğin ekonomilerine açılan bu haritada öncelikle temel faaliyet alanlarımızı dönüştürüp geliştireceğiz. Sonraki rotamız yakın faaliyet alanlarında büyüme olacak. Bir sonraki adımımız elimizdeki kıymetli birikimi kullanarak yeni faaliyet alanlarına doğru ilerlemek olacak. Büyüme yaklaşımımızın son aşamasında farklı bir yapı altında konumlandıracağımız kurumsal girişim sermayesi bulunuyor. Büyüme potansiyeli olan işlere bu çatı altında yatırım yapacağız. Bu amaçlarımıza giden yolda en önemli araçlarımız ise dijitalleşme, yetenek yönetimi ve sürdürülebilirlik yaklaşımımız olacak” ifadelerini kullandı.

Borusan Holding, yenilenebilir enerji ve üretim alanındaki büyüme yatırımlarını sürdürüyor. Holding, bu kapsamda geleceğin enerjisi; temiz ve yenilebilir enerji alanındaki faaliyetlerine 100 MW’ın üzerinde yeni kapasite ekleyerek büyümeyi hedefliyor.

Üretim alanındaki çalışmaları arasında ABD ve Romanya boru yatırımları bulunurken Grup şirketlerinden Borusan Mannesmann, gerçekleştireceği yeni yatırım ile ABD’de de hizmet alanını genişletmek için hazırlık yapıyor. İlk etapta yaklaşık 50 milyon dolar olarak öngörülen yeni yatırım ile ABD’de faaliyet gösteren bağlı ortaklığı Borusan Mannesmann Pipe US’in boru üretim kapasitesi 400 bin tona ulaşacak.

“Dijitalizasyon ve karbonsuzlaşmayı destekleyici iş modelleri üzerinde çalışılıyor”

Otomotiv sektöründe yeni iş fırsatlarını takip eden Borusan, yatırımcısına yüksek değer yaratma potansiyeli sunan yenilikçi iş modellerini süreçlerine entegre ediyor. Otomotiv, bağımsız ikinci el, yedek parça & servis, kiralama, yeni nesil komponent üretimi alanları önemli fırsatlar sunarken dijital müşteri deneyimi de öne çıkan başlıklar arasında yer alıyor. Bugün enerji alanında ise Türkiye sanayicisinin yeşil dönüşümünde öncü enerji çözümleri sağlayıcısı olabilme fırsatları bulunuyor. Borusan, bu alanlarda dijitalizasyon ve karbonsuzlaşmayı destekleyici iş modelleri üzerinde çalışılıyor.

Hedef, 2030 yılında karbon nötr olmak

Borusan, iklim, insan ve inovasyon odak alanlarında bütünleyici çalışmalar yürütüyor. Grup genelinde iklim odağında 2030 yılında karbon nötr olmak, su tüketimini azaltmak hedeflenirken temiz ve yenilenebilir enerji portföyü oluştururken karasal yaşamı desteklemek amaçlanıyor. Bununla birlikte sürdürülebilir satın alma politikası devreye alınırken bertarafa giden atık oranının % 50 düşürülmesi hedefleniyor. İnsan başlığında yeteneği elde tutmak ve geliştirmek, istenmeyen kayıpların önüne geçmek, en çok tercih edilen işveren olmak, kadın lider ve çalışan oranını artırmak öne çıkan konu başlıklarından. İnovasyon başlığında ise inovatif, sürdürülebilir iş modelleri yaratmak hedeflenirken start-up’lara yatırım yapılması planlanıyor.

Teknoloji ve dijitalleşmeyi iş süreçlerine entegre ediyor

Dijital alandaki yatırımlarına pandemiden önce başlayan Borusan, gelişen teknoloji ve dijitalleşmeyi iş süreçlerine entegre ederek verimliliği artırıyor. 2019-2021 yılları arasında dijitalleşmeye 790 milyon TL yatırım yapan kurum, önümüzdeki 3 yıl içinde de bu yatırım miktarını ikiye katlamayı hedefliyor. Dijitalleşmede müşteri ve iç süreçlere odaklanan Borusan, benzersiz müşteri deneyimi sunmaya yönelik yatırımlar yapıyor. Geliştirilen iş modelleri ve kendi iç süreçlerini iyileştirmek amacıyla dijitalin sunduğu fırsatları değerlendiren kurum, bu iki amacına hizmet edecek tüm dijital teknolojileri yapay zekâ, robotlar, mobil uygulamalar ve artırılmış görselliği iş süreçlerine entegre ediyor.

“3 farklı çalışma modelinde çalışmalarını sürdürüyor”

78 yıldır insanı merkezine alan ve insan sayesinde başarıya inanan Borusan, hayata geçirmekte olduğu Borusan Kültürü projesiyle nesiller boyu var olup fayda yaratmayı amaçlıyor. Borusan’ı bugünlere getiren kültürü günümüz ihtiyaçları ve gelecek öngörüleriyle geliştirmek ve geleceğe taşımak üzere yola çıkan kurum, Borusan kültürünü çalışanlarına, müşterilerine, topluma ve çevreye fayda yaratma anlayışıyla genişletiyor. Bu kapsamda 1 Ocak 2022 itibarıyla yeni düzen çalışma modeline geçen Borusan, yeni düzende işin uzaktan çalışmaya hazır ve uygun olma durumuna göre Yerinde Çalışma, Hibrit Çalışma ve Uzaktan Çalışma olmak üzere 3 farklı çalışma modelinde çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.