Arçelik, DJSI’da 6’ncı defa yer aldı

‘Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın’ vizyonuyla sürdürülebilirliği iş modeli haline getiren Arçelik, bu alanda gerçekleştirdiği ilerlemelerle ‘2022 S&P Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) 6’ncı defa yer aldı.

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, yatırımcılar için portföylerini belirlemede önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor Arçelik, 16 Aralık tarihi sonuçlarına göre değerlendirilen 46 şirket arasında 87 puanla bir kez daha “Dayanıklı Ev Aletleri” kategorisindeki en yüksek skoru elde ederek 4’üncü kez üst üste sektöründe en yüksek puanı alan şirket olma başarısını gösterdi.

Şirketten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, sürdürülebilirlik odaklı faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiklerini ifade ederek, “Sektörümüzde çıtayı her zaman bir üst noktaya taşımaya gayret ediyoruz. Sürdürülebilirliği tüm iş süreçlerimizin merkezine taşıyarak bugüne kadar küresel ölçekte pek çok örnek çalışmaya imza attık. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde bu yıl da skorumuzu artırarak zirvede olmak gurur verici” değerlendirmelerinde bulundu.

Bulgurlu, amaçlarının şirketlerinin konumunu güçlendirirken hem tüketicileri hem de Arçelik ekosistemindeki tüm paydaşları gezegenin geleceği için harekete geçirmek olduğunu belirterek “Sürdürülebilirlik alanında elde ettiğimiz bu başarıların küresel rekabette de şirketimizi bir adım ileriye taşıyacağına inancımız tam. Arçelik 2050 yılına kadar tüm küresel operasyonlarında net sıfır emisyon taahhüdünde bulundu. İklim krizinin ekonomik ve sosyal düzen üzerindeki olumsuz etkilerini direkt olarak tecrübe ediyoruz. Enerji krizinin küresel gündemin en üst sıralarında yer aldığı bir dönemde enerji verimli ürünler, üretimde enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kullanımı her zamankinden çok daha kritik. Bugün şirketlerin sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleri finansmandan yatırıma ve tüketici beklentisine kadar birçok alanda başarı için belirleyici bir rol oynuyor. Dolayısıyla sektör fark etmeksizin tüm şirketlerin hızla net sıfır hedeflerini belirleyerek emisyonlarını azaltması ve yeşil dönüşümünü hızlandırması oldukça kritik. Arçelik olarak, bu bilinçle sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Küresel üretim faaliyetlerinde ‘yeşil enerji kullanım oranını’ % 69’a yükseltti.

Arçelik, 2050 yılına kadar tüm operasyonlarında net sıfır emisyon hedefine ulaşmayı, 2030’a kadar üretimde ürün başına enerji kullanımını %45 azaltmayı ve kendi üretim tesislerinde öz tüketime yönelik 50 MW yenilenebilir enerji sistemi kurmayı; enerji verimliliği ve yenilebilir enerji projelerine minimum 50 milyon dolar yatırım yapmayı ve küresel çapta tüm üretim tesisleri için elektrik tedarikini yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefliyor.

Arçelik, sürdürülebilirlik alanında çalışan medya ve araştırma şirketi Corporate Knights’ın dünyanın en sürdürülebilir şirketlerini sıraladığı ‘Global 100’ listesine 2022 yılında ikinci kez girme başarısını gösterdi. Sosyal ve çevresel etki açısından gösterdiği başarılı performansla Arçelik, ‘Real Leaders Top 200 Impact Companies’ sıralamasında da 2022 yılında da ikinci kez yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir