Apple, ‘en değerli şirket’ unvanını kaptırdı

Apple, en değerli şirket tacını Suudi petrol şirketi Aramco’ya kaptırdı. Suudi Arabistanlı petrol şirketi Saudi Aramco, Apple’ı tahtından ederek dünyanın en değerli şirketi oldu. Uzman görüşlerine göre bu durum mevcut enflasyon artışlarına bağlı olarak petrol fiyatlarında yaşanan artıştan kaynaklanıyor.

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Aramco, neredeyse 2 yıldır zirvede olan Apple’ı geride bıraktı. FactSet verilerine göre Suudi petrol devi Aramco’nun piyasa değeri 2,43 trilyon dolar oldu. ABD’deki işlemlerde % 5 düşen Apple’ın piyasa değeri ise 2,37 trilyon dolara geriledi.

Yatırımcılar, ekonomilerde daha fazla kötüleşme endişesiyle teknoloji başta olmak üzere birçok sektörde satışa geçerken enerji hisseleri ve fiyatları artışını sürdürüyor. Apple hissesi 4 Ocak’taki zirvesinden bu yana % 20’ye yakın düşerek 182,94 dolara geriledi.

Aramco hissesi ise yıl başından bu yana % 27’nin üzerinde artış kaydetti. Petrol fiyatlarında yaşanan yükselişle birlikte şirket geçen sene kârını ikiye katlamayı başardı.

Petrol fiyatlarındaki artış Aramco’nun kârları için iyi olsa da, sürekli artan enflasyon, Federal Rezerv’in faiz oranlarını çok hızlı bir şekilde yükseltmesine neden oluyor. Bu nedenle, yatırımcılar teknoloji firmalarını gözden kaçırıyor ve yol boyunca hisse senedi fiyatlarının düşmesine neden oluyor.

Uzmanlar teknoloji şirketlerinin iyileşmesinin biraz zaman alacağına inanıyor. Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmeyi planlaması ve Ukrayna’da bir çözüm belirtisi olmamasıyla, teknoloji devleri şu anda hâkimiyetlerini sürdüremiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir