Altın Palmiye ödülü için adaylar açıklandı

2022 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü için adaylar açıklandı. 75. Cannes Film Festivali resmi seçkisinde yer alacak filmler, festival başkanı Pierre Lescure ve genel direktörü Thierry Frémaux tarafından bir basın konferansında ilan edildi.

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen basın toplantısı ile duyurulan adaylardan ilki, ülkesini terk eden Rus yönetmen Kirill Serebrennikov’un ünlü besteci Piotr Çaykovski ve karısı Antonina Miliyukova arasındaki aşk hikayesini anlattığı ‘Çaykovski’nin Karısı’ adlı film oldu.

Festivalde, James Gray yönettiği Kıyamet Zamanı ‘Armageddon Time’ filmi ile büyük ödül için yarışacak. Dardenne Kardeşler de son filmleri ile Tori ve Lokita ile aday gösterildi.

Berlin Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü kazanan Claire Denis, Orta Amerika’da çektiği ‘Gündüz Yıldızları’ (Stars at Noon) filmi ile Altın Palmiye için yarışacak filmler arasında yer alıyor.

Kore’de istenmeyen bebeklerin konduğu bir kutuyu konu alan Aracı (Broker) filmi ile Japon yapımcı yönetmen Hirokazu Kore-eda da adaylar arasında bulunuyor.

Festivalde daha önce ödül kazanan Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu, bu yıl ‘RMN’ filmiyle tekrar yarışmada yer alacak.

Altın Palmiye Ödüllerine  aday gösterilen diğer filmler ise şunlar:

  • Ali Abbasi – Holy Spider (Kutsal Örümcek)
  • Valeria Bruni Tedeschi – Les Amandiers (Badem Ağaçları)
  • Arnaud Desplechin – Frere et Soeur (Kız ve Erkek Kardeşler)
  • Lukas Dhont – Close (Yakın)
  • Ruben Östlund – Triangle of Sadness (Hüzün Üçgeni)
  • Park Chan-Wook – Decision to Leave (Ayrılma Kararı)
  • Kelly Reichardt – Showing Up (Görünme)
  • Saeed Roustaee – Leila’s Brothers (Leyla’nın Erkek Kardeşleri)
  • Tarik Saleh – Boy from Heaven (Cennet’ten Gelen Çocuk)
  • Jerzy Skolimowski – EO

Emin Alper ‘Belirli Bir Bakış’ ödülü için aday gösterildi

1998 yılından beri verilen ve Fransız sinemalarında gösterim desteği sunulan Belirli Bir Bakış ödülüne aday gösterilen filmler arasında bulunan ‘Kurak Günler’ filmi ile Emin Alper, yarışmada yer alacak.

Adayları açıklayan Festival Direktörü Thierry Frémaux 24 Mayıs’ta 75’incisi düzenlenecek olan festivalin jüri heyetinin önümüzdeki günlerde tam olarak şekilleneceğini belirtti.

Fremaux festivale katılacak olan adayların 2 bin 200 film arasından seçildiğini belirtirken; festival için 35 bin medya akreditasyonu verildiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir